Telefon "Bílá škola": +420 605 230 365
Telefon "Žlutá škola": +420 778 541 108
Drobečková navigace

Úvod > Projekty > EU - Comenius > Setkání v Králíkách

Setkání v Králíkách

FOTOALBUM

 

     20. 3. 2014 přijela do Králík v rámci Comenia skupina 20 žáků z Runkelu/Villmaru. Rádi vám přiblížíme informace z pobytu žáků formou cestovního deníku:

1.den - čtvrtek 20.3.2014

 V 8:20 hod. odjíždí skupina 23 králických žáků do Prahy, aby se zde potkali se skupinou z Villmaru, kteří již jsou na cestě z Německa, rovněž autobusem. Je dohodnuto, že se setkáme na dálnici D5 těsně před Prahou, na exitu 5 v Rudné. Přijíždíme na odpočívadlo o něco dříve, abychom se konečně v 13:40 setkali s našimi partnery. Přivítání je trochu rozpačité, ještě se neznáme, stydíme se a bojíme se mluvit. Snad se nám to podaří v průběhu pobytu překonat... Je krásný slunečný den - v Praze dnes naměří rekordní teplotu pro dnešní den v celé historii měření + 19,9°C - a my se společně vydáváme na procházku historickou Prahou od Hradu k Malostranskému náměstí přes Karlův most, dále Karlovou ulicí na Staroměstské náměstí, přes Celetnou k Prašné bráně a dále Na Poříčí, kde již na nás čeká náš autobus. Celou cestu nás doprovázejí davy turistů, na toto roční období i v Praze nezvykle početné. Domů přijíždíme kolem 19:30 a pak již jen odjíždíme s hostitelskými rodinami na ubytování.

2. den - pátek 21.3.2014

Setkáváme se v 8:00 hod ve škole. Po oficiálním přivítání ředitelem školy, panem Kubíčkem, řešíme program příštích dnů našeho setkání. Tvoříme pracovní skupiny a přidělujeme jim témata, na nichž budou pracovat. Každá skupina zahrnuje vždy minimálně 2 české a 2 německé žáky. Zbude nám čas i na diskuzi o tom, jak proběhla včerejší adaptace v hostitelských rodinách. Společně potom podnikneme seznamovací exkurzi naší školou, našim přátelům připadá trochu nepřehledná, jako každému, kdo se v ní pohybuje poprvé. Potom se již vydáváme na společný výstup na Horu Matky Boží. Je opět nádherné počasí a docela obstojný rozhled. Prověříme fyzickou zdatnost svoji i našich přátel, výstup alejí dá zabrat téměř všem. Po prohlídce kostela se vracíme zpět do školy a obědváme ve školní jídelně. Dnes se již některým daří komunikovat lépe. Po obědě  - kolem 14:00 - se rozcházíme do rodin.

 3. den - sobota 22.3.2014

Dnes dopoledne vyrážíme na návštěvu Dolní Moravy. Za super slunečného počasí chceme našim kamarádům z Hesenska ukázat naše nejnovější lyžařské centrum. Na původně zamýšlený lyžařský kurz již není ani pomyšlení, letošní zima nás prostě vypekla. Místo toho strávíme 2,5 hodiny v lanovém parku. Po tréninku na přízemním trenažeru se všichni odvážní lanolezci vydávají do korun stromů a absolvují trasy různých náročností. Některá místa jsou docela adrenalinová, a tak musejí někteří překonat sami sebe, aby úspěšně dorazili k cíli. To se ale nakonec všem podaří a můžeme vyrazit ještě na další atrakci - bobovou dráhu. Tady to jde všem už bez problémů a zakončujeme svůj podařený den kolem 15. hodiny. Odpoledne někteří využijí k setkání u Kláry, kde to prostě žije...

 4. den - neděle 23.3.2014

Na dnešní den si hostitelské rodiny připravily pro své hosty individuální program. Může si jej každý užít po svém. Doufejme, že se jim to podaří.

 5. den - pondělí 24.3.2014

Tak, víkend jsme přežili bez újmy, někteří se dokonce ještě sešli ke společné akci a společenským hrám. Dnes se vydáváme autobusem na trasu Bouzov, Javoříčko. Návštěva na hradě Bouzov je zajímavá, probíhá ale v hodně chladném prostředí hradu (v hradě se netopí a sezona ještě nezačala!!) a vylézáme ven zmrzlí na kost. Potom vyrážíme směrem na jeskyně v Javoříčku. Míjíme smutný památník z posledních válečných dnů v roce 1945. Historické pravdě se nevyhýbáme a sdělujeme německým kamarádům celou pravdu  - jdnotky SS tady 5.5.1945 zavraždili 38 dospělých mužů a obec vypálili. Vlastní jeskyně je nádherná a jsme nadšeni (navíc je uvnitř tepleji než venku, 8°C). Jedeme na oběd do Loštic, řízek s hranolkami všem chutná. Domů přijíždíme po příjemném dni unaveni, ale spokojeni.

 6. den - úterý 25.3.2014

 Scházíme se ráno v budově školy. Dnešek věnujeme práci na projektu. Jsme již rozdělení do smíšených skupin, z nichž každá má své zadání a pracuje na písemném výstupu projektu - králické části knihy Králíky - Villmar/ Runkel. Abychom se trochu odreagovali, jdeme si v 11.45 zahrát do tělocvičny turnaj ve floorbalu. Smíšená česko-německo-chlapecko-dívčí družstva bojují jako o život. Vítězi se nakonec stává družstvo s kapitánkou Jasmin. V programu následuje oběd a jdeme s našimi kamarády domů.

 7. den - středa 26.3.2014

Dnešek jsme věnovali návštěvě Králické pevnostní oblasti. Přestože jde o citlivou součást naší společné historie, rozhodli jsme se našim partnerům ukázat pevnostní objekty z období druhé světové války, které byly postaveny kvůli obraně naší země před nastupujícím fašismem. Postupně jsme si prohlédli pevnost Hůrku, pevnostní linii mezi Hůrkou a pevností K-14 a Vojenské muzeum Králíky. Mohutnost obranné linie naše přátele fascinovala a přinesla jim jiný  pohled na problematiku 2. světové války.

 8. den - čtvrtek 27.3.2014

Vyrážíme poránu na celodenní výlet do města s bohatou historií - Olomouce. Návštěvu zahajujeme prohlídkou zoologické zahrady, zde vydržíme přes 2 hodiny. Zoo je situována do krásného leního prostředí, mnohé pavilony jsou nově zrekonstruované a zoo je celkově návštěvnicky vstřícná. Největší popularitu získávají čerstvě narozená mláďata malých opiček, s velkým úspěchem se potkávají i surikaty. Příjemně unaveni si sedáme do blízké restaurace na oběd - bohužel nás jiná skupina předběhla a oběd se mění v dlouhý horor. Ztrátu času už nedoženeme, do centra města přijíždíme s 2-hodinovým zpožděním. Po pěší prohlídce nejkrásnějších míst této barokní pevnosti - rozsáhlých parků, hlavního náměstí s radnicí, orlojem a morovým sloupem (jedna z památek v ČR pod ochranou UNESCO) - docházíme do nového nákupního centra Šantovka. Tady máme možnost porovnat kulturu nákupů a ceny v Německu a v naší zemi. Domů dorážíme až pozdě večer příjemně utaháni.

 9. den - pátek 28.3.2014

Dnešní den je plně věnován práci na projektu, jde již v pořádí o třetí projektový den. Žáci pracují společně na již rozpracovaných tématech, která budou na konci projektu vydána v knize "Králíky-Villmar". Odpoledne mají účastníci projektu volno, v kterém si zorganizují vlastní program. Je moc příjemné, že už jsme si na sebe zvykli a mezi mnohými vznikly kamarádské a přátelské vazby. Komunikace je již čilá a počáteční rozpaky a nemluvnost jsou tytam. 

 10. den - sobota 29.3.2014 (zapsala Klára B.)

Dnes jsme autobusem dojeli do 45km vzdálených Velkých Losin, kde jsme absolvovali prohlídku Papírny Velké Losiny, kde se již po dlouhou dobu vyrábí kvalitní ruční papír. Protože nám zbývá už jen zítřek, kdy zůstáváme v rodinách, a neděle, kdy už odvážíme naše hosty, opět jsme se sešli u nás (u Kláry), opékali, pouštěli Lampion štěstí a rozpustili to tu celkem pozdě.

 11. den - neděle 30.3.2014

V neděli je na programu pobyt v rodinách, a tak někteří vytáhnou své partnery na túru, někteří se sejdou s ostatními a jdou na procházku nebo snad třeba na výlet na kolech, jak jsem se rozhodla i já. Po dvouhodinovém náročném výstupu jsme se na Severomoravskou chatu přece jen dostali. Chvíli jsme si užívali zaslouženého odpočinku, a pak moji mladší bratři naučili naše partnerky Jasmine a Anniku říct „Máš babu,“ a zbývající čas plně věnujeme této hře. Sjezd do Králík je mnohem lehčí než výjezd nahoru, a tak se o půl šesté příjemně unavené vracíme domů – ale ne na dlouho. Jelikož večer je plánovaná „Last party“, scházíme se všichni u Marti Grobelné a užíváme si poslední společné okamžiky.

 12. den - pondělí 31.3.20014

Autobusem jedeme na odpočívadlo za Prahou, jako první den, a tam nás opět čeká německý autobus. Oproti našemu prvnímu setkání ale nejsme rozpačití, a tak, když po dlouhém a značně plačtivém rozloučení mizí německý autobus v dáli, všem je nám líto, že už jsou naši kamarádi pryč, ale všichni se těšíme na zářijovou návštěvu Německa.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2